8 Ekim 2015 Perşembe

Bir Günlüğüne Hindu Olmak


Merhabalar.

Bir sebepten ki bu iş oluyor, Hindistan'dayım. Nasıl gidilir, ne yenilip içilir, nerelerde gezilir kısımları ınternette zaten bolca mevcut. Bir de ben yiyip içip yatan tarzda bir turist olduğum için insanlar nasıl geçti dediklerinde söyleyecek pek bir şeyim olmuyor. Ben yine merak edip gitmezdim ama yolda geçerken gördüğüm bu tapınaklar inanılmaz ilgimi çekti. Hinduizmden tek anladığı " ineklere tapıyorlar haha" olan bir insan olarak bir kaç tanesini gezip, anlamaya çalıştım. Anladıklarımı da aktarmaya çalışacağım. Böyle bir döngü işte :)      Öncelikle bazı tapınaklara Hindu değilseniz giremiyorsunuz. Girebildiklerinizde de eğer derdinizi anlatamazsanız kendi ritüellerini uygulatmaya çalışıyorlar. Tabii bunu geç farkettiğimiz için garip bir takım şeyler yemek, içmek, kasımıza gözümüze boya sürülmesine maruz kaldık :)


Birden fazla kolu olan fil-insan karışımı bir tanrıya dua etmeye çalışmak, yüzünüze kutsal su atarlarken gülmemek kendinizi tutmak biraz zor ama inanmasanız da din bu. Dalga geçtiğinizi anlarlarsa çok bozuluyorlar.

 Hinduizm yaklaşık 900 milyon insanın inandığı dünyanın en büyük üçüncü diniymiş. Bilinen bir kurucusu ya da başlangıcı yok. Bütün dini öğretilerde olduğu gibi hindularda da sevgi, şiddetten kaçınma ve doğru insan olmak öncelikli. Reenkarnasyon ve karmaya inanıyorlar. Hindulara göre ruh ölümsüzdür ve tekrar tekrar dünyaya gelir taa ki ruhun terbiye olana kadar. Buna da nirvanaya ulaşmak denir. Bu durumda bizler hala 2015 in cehennem dünyasında yaşadığımıza göre henüz arınamamış, efendi olmayan ruhlarızdır. Evet devam ediyorum. Yani Hindu inancına göre şu an sefil bir hayat yaşıyorsanız bunun nedeni bir önceki yaşamınızda tam bir şerefsiz olmanızdan dolayıdır. Biraz karışık farkındayım ama iyi ve doğru bir insan olursanız bir sonraki hayatınızda daha iyi mevkilerde olacaksınız efendim..


Shiva, brahma, vishnu, rama, krishna benim en çok rastladığım tanrılardı. Yalnızca tanrılar değil güneş, ay, ağaçlar ya da hayvanlar gibi ruhu olduğuna inandıkları bir çok şeye de tapiyor bunlar için törenler hazırliyorlar. Bu dinin bazı mensupları inekleri kutsal saydığı ve yaşayan bir canlının hayatını tanrıdan başkasının alamayacak olmasına inandıkları için kesinlikle et yemiyor. Ölü yakma törenlerinin sebebi dünyayı kirletmemekmiş. Hindu felsefesi ve Hint mitolojisi oldukça derin bir konu aslında. Bir çok filozafa ve dünyada bir çok akıma fikir vermiş mistik bir din. Benim gördüğüm kadarıyla oldukça renkli tapınaklar, bol bol çiçek, dans, şarkı ve su var :)
Kendimi misyoner gibi hissettim. Kisa kesiyorum. Nirvana'da bulusmak üzere :)

 
 
 

12 yorum:

 1. Garip bir deneyim olmuş senin için :) Güzel bir anı kalmış geride :)

  YanıtlaSil
 2. Hindu bir çok arkadaşım var. Aslında çok ilginç bir din ve yaşam tarzları var. Gereğinden az ilgi veriliyor diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 3. Ses soluk yok ben de nerelerde diyordum Hindistan'da olabileceğin hiç aklıma gelmemişti süpriz oldu. Hindistan bana kültürüyle hep çok farklı gelmiştir. Bu farklılık nedeniyle dünyanın birçok ülkesinden turist akınına uğradıklarına eminim. Güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Ses soluk yok ben de nerelerde diyordum Hindistan'da olabileceğin hiç aklıma gelmemişti süpriz oldu. Hindistan bana kültürüyle hep çok farklı gelmiştir. Bu farklılık nedeniyle dünyanın birçok ülkesinden turist akınına uğradıklarına eminim. Güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. değişiklik severim (: süper bir gezi (:

  YanıtlaSil
 6. hindu felsefesini incelemiştim son derece güzel öğretileri vardır bence inanışları ritüelleri hiç garip değil belki de bizim inanışlarımız onlara garip geliyordur öyle düşünmek lazım ayrıca da çok güzel ve mistik bir ülke ve tapınaklar da harika bence..

  YanıtlaSil
 7. Birde senin gözünle bakmak hoş oldu. Bilgilendirme için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 8. Bende mutlaka birgün gitmek istiyorum Hindistan'a. Güzel ve akıcı bilgiler sevdim. Kaleminize sağlık. Sevgiler

  YanıtlaSil
 9. Bende mutlaka birgün gitmek istiyorum Hindistan'a. Güzel ve akıcı bilgiler sevdim. Kaleminize sağlık. Sevgiler

  YanıtlaSil
 10. Bu gezi size kaça patladı?

  YanıtlaSil
 11. Ben is icin gittigimden ucak ve otel icin para odemedim ama onun disinda tapinaklara giris, yeme icme ve ulasim oldukca uygun. Biraz da alisveris yapmistim :) toplamda 50 dolar gibi bi parayla uc gun gecirdim.

  YanıtlaSil